Ta strona używa ciasteczek (cookies), zresztą jak większość i nikt nie miał z tym problemu.
Akceptowałeś już ZODO (zasady ochrony danych osobowych) ale dla pewności potwierdź

Sprawność amortyzatorów ?

Sprawność amortyzatorów ?

#1Postautor: rafal77 » 10 cze 2011, 15:36

Witam
Mam takie pytanie, czy nowe amortyzatory muszą trochę popracować żeby ich sprawność była taka jak powinna być?
Wymieniłem amortyzatory na nowe Kayaby Exel-G, pojechałem żeby ustawić zbieżność i sprawdziłem ich sprawność.
Wyszło LP-60 %; PP-54%; LT i PT-po 60%. Komfort jazdy jest dużo lepszy niż na starych oryginalnych GM.

Sprawność na starych wynosiła LP-70%;PP-54%; LT-61%;PT-40%. Komfort jazdy na nich był fatalny, tłukło kołami i bujało przy wyprzedzaniu.
Na nowych auto trzyma się jak przyklejone. Czy ktoś miał taki przypadek?

rafal77
Użytkownik

Topic autor
Imię: Rafał
Auto: Astra H
Silnik: 1.9 DTH
Województwo: zachodniopomorskie

Re: Sprawność amortyzatorów ?

#2Postautor: venturek » 11 cze 2011, 10:40

Mi wyszło na jednej stacji LP 96% LT 65% PP -5% LP -4%
na drugiej stacji wynik był już zupełnie inny tzn. prawidłowy czyli równe zużycie amortyzatorów. Proponuję CI pojechać na inną stację - jakąś taką bardziej renomowaną. Mnie to Uchroniło przed wydatkiem rzędu 1200zł (amortyzatory Tył bo mam NIVO) i przód jakieś 600zł + robocizna więc warto wydać te 20-50zł na ponowną diagnozę poza tym nowe amortyzatory nigdy nie mają 100% i Twój wynik może być prawidłowy dla danej marki.

venturek
Awatar użytkownika
Astro-maniak

Imię: Marcel
Auto: Astra F Kombi
Silnik: x16sz
Województwo: kujawsko-pomorskie

#3Postautor: stud79 » 13 cze 2011, 21:46

96% sprawności, czyli beton z domieszką gumy...

http://www.mototechnika.republika.pl/pliki/amortyzatory.html poczytajcie tutaj.

Badanie sprawności amortyzatorów jest badaniem głupim, bo jak zauważył rafał77 od "sprawności" zależy komfort jazdy.
Do określenia czy dany amor jest dobry trzeba wiedzieć jaki powinien być w danym aucie. Inna właściwa "sprawność" będzie w Ferrari a inna w amerykańskim "pontonie". Dobry 8) mechanik może cię naciągnąć na wymianę prezentując dumnie wyniki pomiarów "sprawności".

Teraz masz mniej więcej równe pomiary na jednej osi, Wcześniej były duże rozbieżności i pewnie stąd "bujanie"

stud79
Astro-maniak

Imię: Grzegorz
Silnik: 1,6 benzyna
Województwo: małopolskie

#4Postautor: rafal77 » 16 cze 2011, 15:58

Witam
Chciałbym się podzielić swoimi dalszymi doświadczeniami z badaniem amortyzatorów.
Na kolejnej stacji diagnostycznej sprawność wyszła:
LP-87 PP-65
LT-65 PT-37
Z kolei na stacji okręgowej wyszły takie wyniki:
LP-82 PP-82
LT-67 PT 67
Wyniki oczywiście zaokrągliłem.
Wniosek jest jeden. Na większości stacji chcą klienta nabić w butelkę albo nie dbają o swój sprzęt, a tym samym wizerunek.
Pozdrawiam.

rafal77
Użytkownik

Topic autor

#5Postautor: stud79 » 16 cze 2011, 18:34

Na dokładność pomiaru pewnie ma wpływ ciśnienie w kołach (taka sama wartość we wszystkich) . Nikt z Was nie pisze, że diagnosta sprawdził je przed pomiarem.
Tak mi przyszło do głowy, ciekawe czy wyniki byłyby powtarzalne gdyby wjechać tyłem. Jeśli tak, to wina amortyzatorów, jeśli nie to stanowisko do du :shock: y

stud79
Astro-maniak

#6Postautor: rafal77 » 17 cze 2011, 12:15

Witam
Ciśnienie w kołach było takie same na każdej stacji diagnostycznej.
Ale co mnie jeszcze zdziwiło, na pierwszych dwóch stacjach samochód ważył prawo 2 tony, a na ostaniej gdzie gdzie wynik był prawidłowy waga auta przybliżona była do wagi z dowodu rej. czyli 1450 kg, oczywiście bezemnie w samochodzie.
Pozdrawiam.

rafal77
Użytkownik

Topic autor

#7Postautor: stud79 » 17 cze 2011, 16:17

Ale co mnie jeszcze zdziwiło, na pierwszych dwóch stacjach samochód ważył prawo 2 tony, a na ostaniej gdzie gdzie wynik był prawidłowy waga auta przybliżona była do wagi z dowodu rej. czyli 1450 kg

No to właśnie jest dokładność i poprawna kalibracja urządzenia...

stud79
Astro-maniak

#8Postautor: wesoł » 19 cze 2011, 18:20

cisnienie w kolach jest wazne ale powiem odrazu ze roznice w pomiarach moga byc zaleznie od tego czy sa amorki zimne czy juz rozgrzane. Inaczej mowiac czy auto stalo chile czy bylo po jezdzie. Roznice moga spokojnie siegac 20%. Auto z dobrymi qamorkami maja od 60% w zwyż . Nowe amorki maja raczej okolice 80 % ale moga miec zarowno 75% jak i rownież 84%. Wyniki w okolicach 95% raczje nie powinny miec miejsca i dowodzi to raczej ze maszyna kwalifikuje sie do naprawy.

SHARAN 1.9 TDI AUY++++ by TUNE UP i GOLF 1.9TDI ASZ+
Dianostyka OPEL i VAG -wszystkie modele wlacznie z najnowszymi
wesoł
Moderator Techniczny

Imię: Paweł
Auto: VW
Silnik: ASZ i AUY

Wróć do [H] zawieszenie, układ kierowniczy, jezdny, hamulcowy